اپلیکیشن پولیک: کسب درآمد یا کلاه برداری موبایلی؟

اپلیکیشن پولیک درواقع یک اپلیکیشن در حوزه کسب و کار اینترنتی هست که به ادعای توسعه دهندگانش، کاربرانش بمیزان زمانی که صرف میکنند میتوانند درآمد کسب کنند. اپلیکیشن پولیک با معرفی خود بعنوان کسب و کار اینترنتی در ماه های اخیر توانسته کاربران ایرانی زیادی را با تبلیغات در سایت‌های اینترنتی و تلگرام و ماهواره جذب کند اما کاربران آن تاکنون با مشکلات فراوانی مواجه شدند. ظاهراً اپلیکیشن پولیک بعنوان کسب و کاری در حوزه تبلیغات و بازاریابی فعالیت دارد.

پولیک کلاهبرداری یا کسب درآمد

همانطور که در تیزر تبلیغاتی پولیک مشاهده کردید طراحان این اپلیکیشن، تبلیغات تلویزیونی و آن هم از نوع تبلیغ سریالی را انتخاب کرده اند و برای مخاطب خود بدون معرفی (حتی اجمالی) روش درآمدزایی از اپلیکیشن پولیک، دائما تبلیغات آنرا با پیگیری بسیار شدید از طریق تبلیغات سریالی و بطور پیوسته و مکرر نمایش میدهند. جالب اینجاست با وجود اینکه تبلیغات این اپلیکشن همراه با ابهامات بسیار درمورد روش کار و درآمدزایی همراه است اما با استقبال بی سابقه ای روبرو شده.

با اینکه این اپلیکیشن در هیچکدام از مارکت‌های معتبر حضور ندارد با تبلیغات فراوان، توانسته حدود ۶۰ هزار کاربر فعال داشته باشد که با احتساب دریافت ۵۹ هزار تومان از هر کاربر برای اشتراک یکساله تا امروز موفق به دریافت بالغ بر ۳ و نیم میلیارد تومان حق عضویت از کاربران شده است. اما هنوز هویت شرکت سازنده و صاحبان آن نامشخص و کاملاً مبهم است. این اپلیکیشن هیچگونه هویت و اطلاعاتی در ایران ندارد، همچنین در سایت این نرم افزار شماره تماس یا آدرسی ذکر نشده است که باعث و هیچ پشتوانه‌ای برای اعتماد به این نرم افزار تبلیغاتی وجود ندارد.

اپلیکشن‌های قابل اعتماد و دارای هویت توسط ناشر در تمامی بازارهای داخلی و خارجی یا حداقل چند مارکت قابل دسترسی و دریافت است اما پولیک در هیچ مارکت داخلی و خارجی در دسترس نیست و صرفا از طریق وب سایت اصلی و برخی سایت‌های بی هویت، قابل دانلود هست. اکثر کاربران پولیک معتقدند که فعالیت این اپلیکیشن مشابه با شرکت‌های هرمی است و این شرکت هیچگونه پاسخگویی و پشتیبانی ندارد و فقط از کاربران برای درآمدزایی استفاده می‌کند.

لازم به ذکر است سیستم‌های تبلیغات اینترنتی که برای جذب کاربر نوید افزایش درآمد از طریق دریافت کارمزد را به کاربران میدهند همواره بصورت رایگان در دسترس قرار میگیرند و در حقیقت شرکت بخشی از درآمد کاربر را شریک می‌شود اما پولیک اقدام به دریافت حق عضویت از کاربران کرده است و کاربران را مجبور میکند تا برای استفاده از خدمات و مشاهده تبلیغات، مبلغی را پرداخت کند که به اعتقاد تمامی کاربران این مبلغ بسیار سنگین است و با توجه به عدم پرداختی پولیک و سختی کسب درآمد برای کاربر می‌توان این دریافت هزینه اشتراک را به نوعی منبع درآمد اصلی صاحبان پشت پرده این سیستم کسب و کار دانست.

در ابتدا حق اشتراک سالانه اپلیکیشن پولیک ۳۹ هزار تومان بود اما حالا باتوجه به استقبال خیل عظیم چندمیلیونی جوانان بیکار کشورمان، با افزایش ۲۰ هزارتومانی به مبلغ ۵۹ هزار تومان رسیده است و با توجه به حدود ۶۰ هزار نصب فعال می‌توان گفت که این سیستم صرفا حدود ۳ و نیم میلیارد تومان حق عضویت جمع آوری کرده که با احتساب فعالیت کاربران برای درآمدزایی در این سیستم می‌توان گفت که مبالغ هنگفتی در این سیستم جمع‌آوری شده است بدون هیچگونه پرداختی به کاربرانش. در دورانی که وضعیت بد اقتصادی فشار بالایی به مردم ایران وارد میکنه و کسب درآمد خیلی خیلی سخت شده این اپلیکشن سوء استفاده ای بسیار گسترده از وضع موجود جامعه محسوب میشود. 

اما نکته جالب این است که این نرم افزار هیچ مجوزی از سوی سیستم بانکی و تجارت الکترونیک کشور ندارد تا جایی که این کسب و کار حتی ساده‎ترین مجوز در حوزه تجارت الکترونیک یعنی "ای نماد" را دریافت نکرده است و از طرفی دیگر معلوم نیست که چگونه شرکت‌های PSP به این اپلیکیشن درگاه پرداخت ارائه کرده‌اند؛ از جمله این شرکت‌ها باید به سامان کیش، پاسارگاد و به پرداخت اشاره داشت!


پولیک کسب و کار اینترنتی نیست!


کسب درآمد سخت؛ ماهیانه ۳۰ هزارتومان!

شعار تبلیغاتی پولیک این است که پولیک کن تا پول در بیاری. اما واقعا کسب درآمد از طریق این سیستم ساده نیست و صرفا این یک شعار است که با این سیستم می‌توان به راحتی ۱.۵ میلیون تومان در ماه درآمد داشت، کسب درآمد از این طریق در یک سال نیز رویا محسوب می‌شود. محدودیتی که در نمایش تبلیغات در ساعت وجود دارد عملا باعث می‌شود که کاربران برای کسب درآمد حداقل چند هزار تومانی ساعت‌ها و روزها منتظر بمانند و با توجه به عدم فروش کالاها، بیمه و اپ شیرینگ در این اپلیکیشن می‌توان گفت که کسب درآمد در پولیک بسیار سخت است؛ اگر فرض کنید که باز کردن هر تبلیغ حدود ۳۰ ثانیه زمان می‌گیرد. اگر فردی در بهترین حالت و شرایط اپلیکیشن، روزانه ۸ ساعت با استفاده از بخش تبلیغات پولیک درآمدزایی کند، روزانه ۹۶۰ تومان و ماهانه ۲۸ هزار و ۸۰۰ تومان درآمد خواهد داشت که تقریبا برابر با نصف یارانه دریافتی ماهانه هر فرد است. درآمدهایی که هیچوقت پرداخت نمی‌شود.

بر اساس گفت‌وگوی میان برخی کاربران پولیک که در چند ماه اخیر از پولیک استفاده کرده‌اند و توانستند حالا به درآمدی در حدود ۵۰ هزار تومان و مبالغ قابل پرداخت برسند، پولیک درخواست پرداخت درآمدهای آن‌ها را برگشت می‌زند که نشان از ایجاد این سیستم برای کسب درآمد برای صاحبین دارد؛ البته برخی کاربران نیز معتقد هستند که پولیک مبالغ درآمدهای آن‌ها را پرداخت کرده است. جالب است بدانید که حتی درصوت پرداخت، همواره ۱۰ هزار تومان از مبلغ درآمد در سیستم باقی می‌ماند که در تعداد بالا مبلغ کلانی میشود و حداقل درآمد قابل پرداخت در این سیستم  ۲۰ هزار تومان است.


بیمه پزشکی پولیک!!!

اپلیکیشن پولیک مدعی است تا کاربران پس از خرید اشتراک یکساله از یک‌سال بیمه حوادث و هزینه‌های غرامت و پزشکی به میزان ۱۰ میلیون تومان بهره‌مند می‌شوند، این حالی است که معلوم نیست این بیمه از طرف چه شرکتی اعطا می‌شود و مشخصات فرد بعد از تکمیل در پروفایل چگونه تایید خواهد شد و برای استفاده از این بیمه چه فرآیندی را باید طی کرد؛ در حقیقت بیمه صرفا یک شگرد برای جذب کاربر و منطقی سازی قیمت خرید اشتراک یکساله ۵۹ هزار تومانی است.


اجناس گران و بی‌کیفت؛ از فروش بیمه تا سرم موی سر!

کاربران علاوه بر تماشای تبلیغات و کسب درآمد می‌توانند از سیستم پورسانتی فروش کالا و خدمات در پولیک برای کسب ودرآمد استفاده کنند؛ این سیستم دقیقا مشابه روند بازاریابی زنجیره‌ای است که در ایران توسط برخی شرکت‌ها با مجوز انجام می‌شود اما پولیک هیچ مجوزی برای بازاریابی زنجیره‌ای ندارد و فعالیت آن در این زمینه غیر قانونی است. در حقیقت راه اصلی کسب درآمد از طریق سیستم پولیک، فروش اجناسی است که قیمت بالاتری نسبت به محصولات در دسترس در فروشگاه دارند و در عین حال از کیفیت پایینتری دارند که باعث می‌شود فروش این کالاها غیر ممکن به شمار برود و صرفا استفاده از این بخش از اپلیکیشن اتلاف وقت باشد.


جمع بندی: به دزدان مجازی اعتماد نکنید

پولیک چندین ماه فعالیت داشته است و توانسته مبالغ زیادی از طریق حق عضویت و فعالیت کاربران در سیستم دریافت کند؛ کانال تلگرام پولیک حدود ۶۵ هزار عضو دارد و با توجه به تبلیغات فریبنده و آرزوی درآمدزایی راحت در نسل جوان کشور باعث شده تا این دسته از اپلیکیشن‌ها به صورت قارچ گونه رشد پیدا کنند.

جانشین معاون فنی پلیس فتا از پیگیری پلیس فتا در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا، اظهار داشت: روزانه به تعداد فعالان غیر مجاز اضافه می‌شود و مردم برای مقابله با این کسب و کارها باید سواد خود را افزایش دهند و سازمان‌ها نیز نظارت خود را برای مقابله با جرایم افزایش دهند؛ به مردم توصیه می‌کنم که به دزدان مجازی اعتماد نکنند و صرفا از کسب و کارهای شفاف و دارای مجوز استفاده کنند.

این مقاله درپی سئوالات عزیزان، حاصل تحقیقات وسیع از سطح اینترنت است. در پایان از خوانندگان عزیز میخواهیم تجربیاتشان را در این ارتباط با ما سهیم شوند.


 ***

دیدگاه‌ها  

0 # کاوه 1397-03-23 07:54
من اپلیکیشن پولیک رو نصب کردم. کلاهبرداریست. قبل از اینکه بتونید از این اپ پولیک استفاده کنید ازتون می‌خواد که پول پرداخت کنید.

وقتی که وارد اپ می‌شید به شما چند روش مختلف جهت پول در آوردن معرفی میشه:

فروش کالا: که تمام کالاها چندین برابر قیمت جاهای دیگه هست و بنابراین خیلی احتمالش کمه کسی از شما چیزی بخره.

فروش بیمه:‌ مثل بیمه آتش‌سوزی و… همه دم در خونشون چندین بیمه‌فروشی دارن و به اونا که جای فیزیکی دارن اعتماد بیشتری دارن.

کلیک کردن روی تبلیغات: تقریبا تنها راه منطقی پول در آوردن از اپ پولیک همین راه هست که چون اون تبلیغ‌کننده‌ها دارن پول میدن که واقعا یک کاربر واقعی جذب کنن کار درستی نیست.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # یسنا 1397-03-23 07:56
پولیک به ازای هر کلیک فقط ۱ تومان پول میده. فرض کنید خیلی سریع هستید و دقیقه‌ای ۵ تا تبلیغ کلیک کنید. میشه ساعتی ۳۰۰ تومان، و اگر در روز ۱۲ ساعت کار کنید، میشه روزی ۳۶۰۰ تومان. همینکار رو برای یک ماه (۱۲ ساعت در روز) ادامه بدید ۱۰۸٬۰۰۰ تومان در ماه درآمد خواهید داشت! که فکر نکنم برای ۱۲ ساعت در روز وقت صرف کردن مبلغ قابل توجهی باشه.

از طرف دیگه این مورد که می‌گه با پرداخت ۳۹٬۰۰۰ تومان بیمه حوادث خواهید داشت هم هیچ مدرکی به شما داده نمی‌شه و مشخص نیست دقیقا چه چیزهایی بیمه هست و از اون هم حتی مطمئن نیستم.

مورد بعدی اینکه وقتی شروع کردم به تست برنامه وقتی پولم به ۲۵٬۰۰۰ تومان رسید خواستم برداشت کنم، چندین بار سعی کردم بر دارم و با مشکل روبرو شدم. بعد هم فهمیدم برای اینکه کیف پول پولیک بتونه فعال بمونه باید حداقل ۱۰٬۰۰۰ تومان ته حسابتون باشه.

کلا فکر نکنم ارزش زمان شما رو داشته باشه و اگر این زمان رو روی هر کار دیگه‌ای بگذارید بیشتر می‌تونید درآمد داشته باشید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # میلاد 1397-03-23 08:08
سلام.
من چند روز پیش نصب کردم تو تبلیغاتش میگه ۳۹۰۰۰ تومن واسه یه سال میخواد تا فعال شه ولی من پرداخت کردم ۵۹۰۰۰ تومن برداشت کرد.

البته موجودی کارتم ۶۰۰۰۰ تومن بود چون‌ترسیدم نکنه حسابمو خالی کنه بقیشو ریختم رو یه کارت دیگه. نمیدونم شاید اگه پول زیادی توش باشه همشو ببره.

بعدش رفتم تو برنامه اصلا اونطوری که میگفتن نیست. باید بری از فروشگاه برنامه یه سری اجناسی به قیمت خیلی بالا بخری که به هیچ درد نمیخوره. بعد اگه تونستی بفروشی و یه سودی بهت تعلق میگیره. یعنی خودت باید بازاریابی کنی بعد پولشو بپردازی و اونا با پست واسه طرف بفرستن‌!!!
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # خشایار 1397-03-23 08:45
این برنامه کلاه برداریه من نصب کردم‌.

پول واریز کردیم یه جنس ۲۰ تومنی رو گذاشته ۱۵۰ هزار تومن بعد میگه ۲۰ تومن برا تو بعدشم تو باید اول ۱۵۰ بدی جنس رو بخری حالا بعد بگردی دنبال مشتریش این از کالاش.

تبلیغات هم تو میری عضو میشه ۱ دونه تبلیغ داره ۵۰ تومن تک تومنی بهت میده بیمه هم‌ باید بخری بعدا بفروشیش.

اشتراک گذاریش رو هم میفرستی رو گوشی یکی دوستات اگه اون نصب کنه استفاده کنه ۵۰ تک تومنی بهت میده.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # سنا 1397-03-23 08:51
صاحبان پولیک همون فروشنده های اجناس بنجول در ماهواره ها هستن. اما چرا با دیدن رکود در فروش از طریق ماهواره به فکر اپ افتادن؟ نمیدونم

تمام اجناسی که در پولیک هست تو تبلیغ ماهواره هم هست و اونا اصلا به فکر تولید کسب وکار برای من و شما نبودن

حساب کردن دو سه میلیلرد از طریق ثبتنام در بیارن میرن سراغ یه اپ و حیله ی دیگه برای همین تبلیغ شونم از ماهوارهها پخش میشه تا رد گیری صاحبانشون مخفی بمونه ……

حذف کنید این اپ رو تا خودشونم نتونن تبلیغ جدید بگیرن و مردمان دیگری رو گول بزنن …

ممنون از این سایت که اطلاع رسانی کردین
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید